About me.

Moja fotografija
I wanna witness the miracle.

5. januar 2013

Lahko globalno segrevanje uniči turizem v Alpah?


Se vam zdi, da je vreme še vedno enako kot pred desetletjem?! Če se vam tako zdi, se motite, kajti vreme nikakor ni enako. Prav tako niso ravno normalne vse podnebne spremembe, ki se dogajajo. Izginjanje ledenikov se je začelo v Afriki, Južni Ameriki, Himalajah, Alpah... Podnebje se seveda vseskozi spreminja, ampak smo veliko za svetovno segrevanje krivi tudi ljudje, ker v ozračje spuščamo preveč toplogrednih plinov, z ogljikovim dioksidom na čelu. Kaj bomo s tem povzročili in kako bi lahko ukrepali?

Ko se turist odloča kje bo preživel težko pričakovani oddih, je podnebje seveda eden izmed odločujočih lokacijskih dejavnikov. Spremembe podnebja vplivajo na tok turistov po vsem svetu, saj se začenjajo odločati za druge destinacije kot prej. Najbolj nazorno pa lahko vidimo posledice zaradi pomanjkanja snega v smučarskih središčih pozimi in vročinskih valov v sredozemskih državah poleti. Turizmu v Alpah grozi propad?

Zmanjšanje količine in pogostosti snežnih padavin v gorskih območjih naj bi negativno vplivalo na skrajšanje sezone smučanja in s tem seveda na veliko zmanjšanje dohodka. V posameznih, nižje ležečih gorskih območjih naj bi pričakovano povečanje zimskih temperatur za 4-5 stopinj Celzija povzročilo tudi 50-70% zmanjšanje števila dni smučanja. Povprečna debelina snega pa se bo zmanjšala za skoraj polovico iz prej 130 cm na le 70 cm. Kar bo pomenilo totalen propad nizko ležečih in robnih zimska središča Alp, za začetek.
vir: http://img.mi9.com/landscape/4982/lake-mountain-the-alps_1600x1200_92573.jpg
Število dni, ko temperatura pade pod 0 stopinj Celzija se bo zmanjšalo za več kot polovico v severnem in južnem robu (lega Slovenije!) Alp. Bistveno se bodo zmanjšale tudi snežne padavine; predvsem spomladi in v pozni jeseni in s tem povezano se bo skrajšala tudi zimske sezone. Zmanjšalo se bo število snežnih dni s snežno odejo v nižjih legah - snežna meja se bo povišala za 300 do 500 metrov. To pomeni, da bo dolgoročno zimski šport za gospodarsko rabo možen zgolj v legah nad tisoč metrov. Intenzivne ekstremne padavine, povezane z večjimi hitrosti vetra bodo povišale nevarnost snežnih plazov z obsežnimi posledicami med drugim tudi za snežne proge. Alpe so tudi pomembna zaloga pitne vode, ki jo z turizmom, ki se pomika vse višje v Alpe zaradi nezasneženih nižjih območij, onesnažujemo.

Trenutno pa le obstaja ena mini rešitev... Zaradi posledic sprememb podnebja se bodo na splošno izboljšale možnosti za poletni turizem. Tako se naj bi npr. v bavarskem alpskem predgorju podvojilo število poletnih dni, zaradi pričakovanega povečanja števila zelo vročih dni v Sredozemlju se pričakuje povečano število poletnih turistov v Alpah. Poletni turisti bi lahko uživali v pohodih, kolesarjenju in poletnem smušanju. Za zimski turizem pa bi bila lahko rešitev bistvena razširitev turistične ponudbe, ki ne bo vezana le na alpsko smučanje, kot naprimer: zimsko pohodništvo in izleti, vožnja s vpregami, tek na smučeh, sankanje, wellness ponudba, opazovanje divjih živali, domača hrana, vožnje z baloni, kulturna lokalna ponudba itd.

vir: http://images.digitalmedianet.com/2007/Week_14/q4jgajlg/story/alps011.jpg
Z dovolj intenzivno ozaveščenostjo čimveč ljudi o tem, kaj se našemu planetu dogaja, bi lahko preprečili, ali vsaj do neke mere zaustavili globalno segrevanje in s tem omogočili sebi in našim potomcem prijetno in zdravo bivanje na neuničenem planetu Zemlja. Ter seveda rešili marsikak problem, tudi Alpe. ;)